Dziesięciolecie BiKeRa
Białostocka Komunikacja Rowerowa BiKeR obchodzi 10 urodziny. System uruchomiony w 2014 roku stał się nieodłączną częścią życia mieszkańców Białegostoku. Od momentu inauguracji BiKeRa użytkownicy wypożyczyli rowery miejskie ponad 4,5 mln razy i przemierzyli nimi łącznie około 12 mln km.
System Białostockiej Komunikacji Rowerowej BiKeR został uruchomiony 31 maja 2014 roku. Początkowo składał się z 30 stacji i 300 rowerów. W kolejnych sezonach był rozbudowywany o nowe miejsca wypożyczeń, a pula pojazdów powiększała się. W tym, jedenastym już sezonie BiKeR w Białymstoku oraz w gminach Juchnowiec Kościelny, Choroszcz, Supraśl i Wasilków użytkownicy mają do dyspozycji w sumie 634 rowery i 64 stacje rowerowe, z czego w granicach Miasta Białystok 55 stacji i 550 rowerów (rowery standardowe, rowery z fotelikiem do przewożenia dzieci, rowery typu tandem i rowery dziecięce).
– Białostoczanie lubią i korzystają z BiKeRów. Potwierdzają to nie tylko głosy rowerzystów, ale także liczba wypożyczeń rowerów. Od momentu inauguracji przez 10 lat w systemie BiKeR zarejestrowało się ponad 100 tysięcy użytkowników, którzy wypożyczali rowery ponad 4,5 mln razy. Rowerzyści przemierzyli łącznie około 12 mln km, a czas przejazdów to ponad 76 mln minut, co odpowiada ponad 144 latom jazdy bez przerwy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Przez ostatnie 10 lat wspólnie z mieszkańcami udowodniliśmy, że rower może być nie tylko doskonałym środkiem rekreacji, ale przede wszystkim transportu i ważnym elementem budowania zdrowej i ekologicznej społeczności miejskiej.
Alina Pawelczuk korzysta z systemu BiKeR od 2015 r. Wypożyczała rower miejski 3 189 razy, łącznie jeździła nim 39 tys. minut, co odpowiada 26 dniom jazdy rowerem bez przerwy. Jest w czołówce osób korzystających z systemu rowerów miejskich. Na pamiątkę w dziesiątą rocznicę uruchomienia systemu BiKeR otrzymała żółtą koszulkę lidera oraz voucher na bezpłatne przejazdy do końca przyszłego sezonu.
– Rower to super sposób poruszania się po mieście. Korzystam z BikeRa podczas jazdy do pracy, przy przejazdach na imprezy kulturalne czy do sklepu. Dzięki sprawnie rozmieszczonej sieci stacji i dużej liczbie rowerów można sprawnie poruszać się po Białymstoku i być wolnym od stania w korku, szukania miejsc parkingowych czy czekania na autobus – powiedziała Alina Pawelczuk.
– System BiKeR to prawdziwy sukces i wzorowy przykład dla innych polskich miast. Białystok był jednym bowiem z pierwszych ośrodków miejskich, w których system rowerów publicznych uzupełnił transport publiczny m.in. poprzez lokalizację stacji przy głównych przystankach – powiedział Jakub Giza dyrektor ds. rozwoju systemów rowerowych w Nextbike Polska. – Przed nami kolejne lata, w których BiKeR będzie nadal służył mieszkańcom i cieszymy się, że możemy współpracować z Białymstokiem i okolicznymi gminami, wspólnie kreując zrównoważoną przyszłość polskich miast.
W tym sezonie użytkownicy Białostockiej Komunikacji Rowerowej wypożyczyli rowery już 113 tys. razy, a łączny czas przejazdów wyniósł 2 mln 17 tys. minut. Te wyniki mieszkańcy Białegostoku będą mogli znacznie poprawić już w najbliższy weekend. Świętując urodziny Białostockiej Komunikacji Rowerowej wspólnie z operatorem – firmą Nextbike – w dniach 7-9 czerwca Miasto zapewnia użytkownikom dłuższy darmowy czas wypożyczenia. Przez cały weekend bezpłatna będzie pierwsza godzina każdego wynajmu, a nie jak w inne dni – pierwsze 25 minut.
Za zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację sieci BiKeR odpowiada firma Nextbike Polska. Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Lokalizacje rowerów można sprawdzić na stronie systemu oraz w aplikacji mobilnej. Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej (np. miejskiej, bankomatowej).
Na stacjach BiKeR nie ma urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower. Zamknięcie roweru przy zwrocie następuje przy pomocy „blokady O-lock”, która jest na tylnym kole i w czasie jazdy pozostaje otwarta. Rower zwróci się automatycznie po zamknięciu blokady. Rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 10 zł). Ważne, aby pozostawiać rowery w miejscach ogólnodostępnych i aby zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Jeśli wypożyczymy rower pozostawiony poza stacją, a zwrócimy go na stacji, za taką operację Nextbike doładuje nasze konto dodatkowymi 2 zł na przejazdy. Instrukcje dotyczące wypożyczenia i zwrotu można znaleźć na stacji, na każdym rowerze oraz na stronie bikerbialystok.pl.
Eliza Bilewicz-Roszkowska