Rowery miejskie nabierają rozpędu. Już 150 tysięcy wypożyczeń w całej Polsce!
Rowery publiczne powracają po przerwach sezonowych we wszystkich miastach, dysponujących własnymi wypożyczalniami. Na początku marca ruszyła Warszawa, Konstancin-Jeziorna i Grodzisk Mazowiecki, dwa tygodnie później pierwszych wypożyczeń dokonali mieszkańcy Opola, następnie przyszedł czas na Lublin i Białystok. W sumie rowerzyści w tych sześciu miastach w ciągu niecałego miesiąca wynajmowali rowery już ponad 150 tysięcy razy! Tylko wczoraj w Polsce liczba wypożyczeń sięgnęła niemal 18 tysięcy, co jest najlepszym tegorocznym wynikiem. Szczyt boomu rowerowego dopiero przed nami. Do końca kwietnia wystartuje m.in. nowy system we Wrocławiu z 70 stacjami i 700 rowerami.
Największy w Polsce operator tego typu inwestycji, firma Nextbike, już 20 marca odnotował 100-tysięczne wypożyczenie w sezonie 2015. Na ten wynik złożyły się wynajmy dokonywane przez rowerzystów z Warszawy, Konstancina-Jeziornej, Grodziska Mazowieckiego, gdzie rowery wypożyczalnie uruchomiono po przerwie zimowej 1 marca oraz z Opola, gdzie nowy sezon rozpoczął się w piątek 13 marca. Już po pięciu dniach, w czasie których zainicjowano sieci w Lublinie (21.03) i w Białymstoku (24.03), liczba wypożyczeń przekroczyła 150 tysięcy i wynosi obecnie 155 771. W tym samym czasie do systemów zarejestrowało się ponad 12 tysięcy nowych użytkowników.
Jest to rekordowy start na przestrzeni pięciu sezonów systemów rowerów miejskich w Polsce. 25 marca ubiegłego roku liczba wypożyczeń wynosiła „tylko” 136 500. Teraz ten wynik został poprawiony o prawie 20 tysięcy, czyli o 14 procent. Było to możliwe m.in. dzięki wczorajszemu dziennemu rekordowi wypożyczeń w sezonie 2015. W ramach sześciu działających obecnie systemów, po rowery sięgano aż 17 856 razy! Użytkownicy w Opolu byli wczoraj bliscy poprawienia swojego zeszłorocznego, najlepszego wyniku dziennego (604 wynajmy, dzienny rekord w sezonie 2014 – 613), podobnie było w Lublinie (3529 wynajmów, dzienny rekord w sezonie 2014 – 3647).
– Rowery z rozmachem powróciły na ulice polskich miast, a „wisienką na torcie” był wczorajszy dzień. W ubiegłym roku jedynie pięciokrotnie odnotowywaliśmy większą aktywność rowerzystów, a mamy przecież dopiero marzec – mówisz Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.
Po trzech miesiącach przerwy zimowej jako pierwsi z rowerów miejskich skorzystali mieszkańcy Warszawy, użytkownicy podwarszawskiego systemu Konstanciński Rower Miejski oraz Grodziskiego Roweru Miejskiego. W ramach Veturilo, największej obecnie sieci w Polsce i jednej z dziesięciu największych w Europie (196 stacji i blisko 3 tys. rowerów), oraz GRM i KRM od 1 marca jednoślady wypożyczano już 138 149. Ponadto w tych trzech systemach zarejestrowało się w sumie 8 842 nowych użytkowników.
W Opolu nowy sezon zainaugurowano 13 marca podczas konferencji prasowej z udziałem Prezydenta Miasta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego i Prezesa Nextbike Polska. Nextbike podobnie, jak w latach 2012-2014, jest dostawcą i operatorem inwestycji. Firma wygrała przetarg na zorganizowanie i zarządzanie systemem w latach 2015-2018, ponieważ poza najkorzystniejszą ceną, zaproponowała otwarcie wypożyczalni zaledwie jeden dzień po podpisaniu umowy (konkurencja potrzebowała na to niemal miesiąca). Od chwili startu odnotowano 3590 wypożyczenia. Jak podaje operator, w ciągu pierwszych 10 pełnych dni działania systemu, użytkownicy aż 2511 razy wynajmowali rowery Opole Bike. To o 40 % więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
Lublinianie po pierwszych 5 dniach od momentu inauguracji (od 21 marca) sięgali po rowery 10 454 razy. W takim samym czasie po zeszłorocznym starcie, liczba wypożyczeń wynosiła 6 728. Wynik z sezonu 2014 został więc poprawiony o 55%! Uruchomienie wypożyczalni w Lublinie planowane było pierwotnie na 1 kwietnia, jednak decyzją władz miasta, jednoślady powróciły pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. – Start sieci wypożyczalni na dziesięć dni przed terminem wymagał intensywnych działań, ale wszystko poszło zgodnie z planem. Od poniedziałku prowadziliśmy prace montażowe przy terminalach, w czwartek rozpoczęliśmy rozwożenie rowerów na stacje i już w piątek byliśmy gotowi na sobotnią inaugurację – opowiada Tomasz Wojtkiewicz.
Również przed planowanym wcześniej terminem z rowerów skorzystali białostoczanie w ramach systemu BiKeR. Sprzyjające warunki pogodowe oraz apele rowerzystów sprawiły, że urzędnicy wspólnie z operatorem zdecydowali o przyspieszeniu inicjacji wypożyczalni o cały tydzień – z 1 kwietnia na wtorek, 24 marca. – Od dłuższego czasu docierały do nas sygnały, z jak dużą niecierpliwością oczekiwany jest przez rowerzystów powrót BiKeR-ów, dlatego z satysfakcją przyjęliśmy decyzję władz Miasta o przyspieszeniu startu nowego sezonu. Wcześniejsza inauguracja to zawsze wyzwanie, ale jesteśmy na tyle doświadczoną firmą, że nie przewidywaliśmy w związku z tym żadnych problemów – tłumaczy Wojtkiewicz. Pierwsze dwa dni funkcjonowania systemu BiKeR w Białymstoku, zamknięto z wynikiem 3 578 wynajmów.
W najbliższym czasie planowane jest otwarcie m.in. nowego systemu rowerów miejskich we Wrocławiu. Dostawcą i operatorem wypożyczalni w stolicy Dolnego Śląska do końca 2018 roku, podobnie jak w latach 2011 – 2014, będzie Nextbike. W związku z zapisami nowej umowy, sieć miejskich wypożyczalni rozwinie się z 17 stacji 140 rowerów do 70 stacji i 700 rowerów. Istnieje jednak szansa na jeszcze szerszą rozbudowę, ponieważ operator ma możliwość prowadzenia rozmów z podmiotami prywatnymi i potencjalnymi sponsorami stacji, co w poprzednich latach zaowocowało we Wrocławiu podwojeniem floty miejskiej.